משרדינו עומד לרשותכם 24 שעות ביממה. למענה משפטי ראשוני: עו"ד גיא דנה, נייד. 054-6689666משרדינו עומד לרשותכם 24 שעות ביממה. למענה משפטי ראשוני: עו"ד גיא דנה, נייד. 054-6689666משרדינו עומד לרשותכם 24 שעות ביממה. למענה משפטי ראשוני: עו"ד גיא דנה, נייד. 054-6689666משרדינו עומד לרשותכם 24 שעות ביממה. למענה משפטי ראשוני: עו"ד גיא דנה, נייד. 054-6689666


משפחה/מעמד אישי

אלימות כלכלית כנגד נשים
אלימות כלכלית הינה שליטה מלאה של הבעל/ בן הזוג בכספים, בנכסים, בזכויות ובחובות המשותפים לבני הזוג. ויודגש, אין המדובר במצב בו הבעל/ בן הזוג שומר על התנהלות תקינה של הוצאות הבית, קמצן או חסכן, אלא בהתנהגות החורגת מן הסטנדרטים הרגילים להתנהלות התא המשותף ע"י שני בני הזוג. האלימות הכלכלית מבוססת על הפחדה, משמע- חשש האישה מפני התפרצויות זעם או ביקורת מתמדת מטעם בן זוגה.

מנתונים אשר עולים ממספר קווי חרום המטפלים באלימות במשפחה עולה כי, רוב הנשים אשר סובלות מהתעללות כלכלית הן נשים משכילות ועובדות, אשר לא מפרשות נכון את השליטה אשר מפעיל הגבר עליהן כמו גם את העובדה כי אין ביכולתן להחליט על הוצאותיהן מהמשכורות אותן מרוויחות.

יובהר כי, ההתעללות הכלכלית נארזת במסווה מהודר של "דאגה וחסכון" לטובת התא המשפחתי, כך שבמקרים הגרועים נתפסים הבעלים ע"י נשותיהם כחסכנים או כקמצנים, כל זאת, כאשר הינן מתקשות להבין שהן חוות אלימות הלכה למעשה.

ישנם מקרים רבים הכוללים בחובם סימנים של התעללות כלכלית, כך לדוגמא ויתור הנשים על סכומי כסף שמרוויחות, כמו גם ויתור על ניהול משותף של התקציב המשפחתי ובשל השלטת הבעל פחד עליהן. דוגמא נוספת הינה תופעה בה בעל מרוקן ארנקה של אשתו /מעלים כספים או אמצעי תשלום כדבר שבשגרה. דוגמאות נוספות נמצאו בהתנגדות הבעל ליציאת אשתו לעבוד, בדיקה אינטנסיבית של כל הוצאה והוצאה של האשה, איסור האשה להסתובב עם כרטיס אשראי או כל אמצעי תשלום אחר, החלטת הבעל בלבד על כל הוצאה לבית ותחינות ובקשות מצד האשה לבעל למתן כספים ולצורך צרכים בסיסיים ( אוכל, ביגוד, נסיעות, תרופות, טיפולים וכו').

נשים מספרות כי, מרגע שהתעוררו והבינו מצבן, וכאשר ניסו לדבר עם הבעל לעניין התנהגותו- זכו לתגובות של אלימות מילולית, התפרצויות זעם ואף איומים.

אבחון אלימות כלכלית

ישנן מספר שאלות, אותן יש לבחון טרם נתרגם התנהגות בן זוג כ"אלימות כלכלית" :

1. האם הבעל/ בן הזוג הינו השולט היחיד על הכספים, הזכויות, הנכסים והחובות בתא המשפחתי?
2. מה האשה יודעת על המצב בבנק, האם יש לה גישה לחשבונות הבנק?
3. מהו מקומה של האשה בקבלת ההחלטות בבית, מה התייחסות הבעל לעמדותיה הכלכליות ולצרכיה, מהו מעמדה של האישה ביחס לילדיה?
4. מה יקרה באם תחליט האשה על הוצאה באופן עצמאי וללא כל התייעצות עם הבעל?
5. האם האשה מתחננת לבן הזוג למתן כספים לה ו/או לילדיהם ולצורך צרכים בסיסיים (כספים לתרופות, אוכל, בגדים נסיעות ושאר צרכים בסיסיים)?
6. האם האשה ו/או הילדים נמצאים במצב של חוסר אונים כלפי בן הזוג?
7. האם אין ברשות האשה כרטיס אשראי או אמצעי תשלום אחר והינה נתונה לטוב ליבו ולמצב רוחו של הבעל/ בן הזוג במתן כספים?

טיפול באלימות כלכלית

1. מומלץ כי נשים הסובלות מהתעללות כלכלית יגיעו ליעוץ- חלק מהותי מתהליך היעוץ הינו לחברן ליכולות שלהן, אשר נמחקו כתוצאה של התעללות כלכלית ממושכת.
2. הצטרפות הנשים לקבוצות תמיכה המכילות נשים נוספות הסובלות מאותה אלימות כלכלית ספציפית. יובהר כי, בקבוצת התמיכה יוכלו הנשים לקבל אף יעוץ משפטי וכלכלי מאנשי מקצוע מומחים וללא כל תשלום.
3. פעילות לשינוי החקיקה והפסיקה בנוגע לנשים הסובלות מהתעללות כלכלית:
יובהר כי, כיום בית המשפט לענייני משפחה יכול לסייע לנשים הסובלות מאלימות כלכלית ע"י מתן פסק דין למזונות, דא עקא יעשה זאת רק במקרים בהם אין האשה עובדת ואין לה כל הכנסה או הכנסתה אינה מספיקה כדי צרכיה הבסיסיים.

בדיוק במקום זה מתקבלת הבעייתיות, שכן, אשה העובדת אך מעבירה כל כספה לידי בעלה או חוששת להוציא כספים מחשש לאלימות - אינה יכולה לקבל סעד המזונות ובית המשפט אינו מוסמך להתערב.

עוד יובהר כי, בית המשפט ייתן סעד במצב של אלימות כלכלית רק כאשר מלווה באלימות נפשית או מהווה חשש לאלימות פיזית.

בנוסף, במקרים חמורים יותר, כאשר מגיעים להליכי גירושין, קשה מאוד להוכיח נכסים וסכומי כסף אשר עברו דרך הבעל כל אותם השנים. יובהר כי, אשה אשר סבלה כל חייה מהתעללות כלכלית, אינה בקיעה ברכושה ובכספה, וכמובן שלא ברכוש ובסכומי כסף משותפים, אינה יודעה מה יש, ולא כל שכן היכן נמצא הרכוש וסכומי הכסף.

במקרים רבים מנצלים הבעלים חוסר הידיעה ואף מבריחים סכומי כסף בצורות פשוטות ביותר.

הפתרון היחיד במצבים כגון דא, הינו התערבות חוקר פרטי לביצוע חקירה כלכלית נרחבת, מסובכת ויקרה ולו רק בכדי להוכיח נכסים וסכומי כסף אשר יחולקו בין בני הזוג, עת יתגרשו.

הבעיה הינה כי, לנשים הסובלות מהתעללות כלכלית, אין סכומי כסף נזילים לתשלום עבור חקירות של חוקר פרטי ובמקרים רבים נאלצות להתפשר על הרכוש וסכומי הכסף המעטים אשר הוצהרו ע"י הבעל- ויודגש כי, גם במצב זה ועפ"י הלכת השיתוף, או הלכת איזון המשאבים, מתחלקים בהם הגבר והאשה שווה בשווה.


| חזרה  | הדפס  | למילוי טופס ייעוץ  | יצירת קשר

1. ראשי
2. צוואות/ ירושות
3. הסכמי ממון
4. התרת נישואין
5. גניבת זרע
6. ידועים בציבור
7. גירושין
8. מזונות ילדים
9. משמורת ילדים
10. מזונות אישה
11. פרוק שיתוף: חלוקת רכוש וכספים
12. סעדים זמניים
13. אלימות במשפחה
14. גביית מזונות והוצאה לפועל
15. אלימות כלכלית כנגד נשים
 
להתייעצות ראשונית ויצירת קשר: ז׳בוטינסקי 61, רמת גן מיקוד 5254402 טל. 03-6543205, פקס. 03-6543206